Bilder och texter i eventen nedan är inte Barncancerfonden juridiskt ansvariga för.

Mejas Run of Hope

Insamlat hittills: 0 kr

0%

Mål: 30 000 kr

Välkommen till Mejas Run of Hope den 19 September!

Spring Mejas Run of Hope tillsammans i kampen mot barncancer. Barn och cancer hör inte ihop. Anmäl dig till vårt lopp och hjälp oss samla in pengar så att inga fler barn behöver drabbas av barncancer!

 

Välkommen till Mejas Run of Hope den 19 september.

År 2022 fick vi veta att Meja har en godartad hjärntumör som inte kan opereras bort. Tack vare forskning har utvecklingen av mediciner riktade mot barncancer gått framåt, vi har haft turen att en av dessa mediciner har hjälpt att hålla tumören i schack, dessutom med mindre biverkningar än cytostatika.

Vi vill att fler barn ska få så effektiv behandling med så få biverkningar som möjligt, för detta krävs det mer forskning!  I dag överlever cirka 88 procent av alla barn som drabbas av cancer i Sverige fem år efter sin diagnos, detta är en stor ökning från tidigare årtionden då siffran låg runt 85 procent.

Du kan gå, lunka, cykla, jogga eller springa supersnabbt. Alla kan vara med, liten som stor, ovan som van löpare! Tillsammans kan vi göra skillnad i kampen mot barncancer!

Var: Värnpliktsparkeringen I19

När: Den 19 september. Start kl.11:00, samling ca kl.10:30 för gemensam uppvärmning.

Sträcka: Välj mellan 5,7 km eller 10 km. (se bansträckor under fliken 'News')

Efter loppet bjuds det på fika samt kaffe, goodiebag, samt utlottning av olika priser.

Vi hoppas att vi ses och att just Du vill vara med!

Information

  • Emma Axtelius
  • Värnpliktsparkeringen I19, Norrbottensvägen 14, 96136, Boden Sverige
  • emma.kristina.nilsson90@gmail.com

Lopp

19 sep. 11:00 - 19 sep. 23:00
Mejas Run of Hope 5,7 km
0/100
Platser kvar

Slutsålt
19 sep. 11:00 - 19 sep. 23:00
Mejas Run of Hope 10 km
0/100
Platser kvar

Slutsålt

Kan du inte delta eller vill du bidra lite extra?

Då kan du scanna QR-koden i din Swish-app och bidra med en valfri gåva.

Scanna här!