Ella sjunger för barnen som inte längre finns med oss
När Ella var 2 år drabbades hon av Wilms tumör, en cancerform som sitter i njurarna och som drabbar 10–15 barn om året i Sverige. Idag är hon 17 år, men minns inte själv så mycket från sjukdomstiden: ”Men jag kommer ihåg återbesöken och att jag hade en port där jag blev stucken ganska ofta och det gillade jag inte”.
Under Barncancergalan – det svenska humorpriset på måndagskvällen kommer hon att sjunga Lalehs En stund på jorden under In memoriam-numret. Det är den del av galan där vi minns och hedrar de barn som gick bort i cancer under det gångna året. Inför sitt framträdande har vi fått prata med en förväntansfull Ella.
Nu är det inte långt kvar till Barncancergalan. Hur känns det, och vad ser du mest fram emot?
Det känns pirrigt och helt sjukt. Jag har lite svårt att smälta att jag ska få göra det här, men ser fram emot att få beröra med min röst och att få tittarna att förstå att forskningen är allt.
Hur var känslan när du fick veta att du skulle sjunga In memoriam-numret?
Det var lite läskigt först, men nu känns det helt självklart. Det ska bli superfint att få göra detta, att få sjunga för de som mist livet i denna fruktansvärda sjukdom.
När började du sjunga och vad betyder musiken för dig?
Jag började sjunga när jag var väldigt liten. För mig betyder musiken allt. Det är genom den jag uttrycker mig. Är jag arg, ledsen eller glad så sjunger jag, det får mig att slappna av och vara i nuet. När jag var liten och var sjuk så sjöng jag och lyssnade på musik när jag mådde dåligt eller hade ont och det har följt med mig sedan dess. Det är som en slags skyddsmekanism.
Du har själv erfarenhet av barncancer. Vad betyder det för dig att få sjunga på galan?
Det betyder väldigt mycket. Jag vet hur viktigt det är med månadsgivare och forskning. Så det känns otroligt viktigt att få göra det här, att sprida budskapet och ge lite hopp.
Du ska sjunga till ett bildspel med barn som inte längre finns med oss. Hur förbereder man sig inför ett sådant framträdande?
Jag förbereder mig genom att försöka hitta till mig själv mycket när jag sjunger. Just i tillfället jag ska sjunga så tror jag att det är viktigt att jag finner trygghet hos mig själv så att jag kan hålla ihop det och samtidigt beröra och visa att jag menar varje ord jag sjunger. Jag övar mycket hemma och förbereder mig även hos min sångpedagog som ger mig fina tips.
Vad hoppas du att publiken och de som tittar hemma ska känna när de hör dig sjunga?
Jag vill att de ska känna varje ord som jag sjunger. De ska känna ett samband mellan låten och barnen. De ska känna att de också vill bli månadsgivare, för barn och cancer hör inte ihop.
Under en del av Barncancergalan hyllar vi också årets roligaste komiker - vilket är ditt favorit(humor)program? Har du någon favoritkomiker?
Jag tycker mycket är kul. Men om jag får välja ett program så är det ”Therese i kassan”, det är så bra gjort och så otroligt roligt. Hampus Nessvold är klockren!
Sist men inte minst, varför ska man titta på Barncancergalan?
Enligt mig är det den absolut viktigaste galan. Det är många som drabbas och därför behöver vi fler som uppmärksammar barncancer, det behövs fler månadsgivare och mer forskning. Så att vi en dag kan få stopp på detta.