Så har vi genomfört ytterligare ett Ride of Hope. Redan första året var en succé och det fanns stora förväntningar inför årets lopp. Förväntnignar från både projektgruppen och från deltagarna.
Projektgruppen satte ett antal mål för loppet och det ena var att samla in 400.000 kronor till Barncancerfonden och det andra att dubbla antalet starter.
Nu har vi inte hunnit räknat färdigt alla intäkter, men just nu är slutsumman 329 522 kr mot 252 000 kr 2008Antalet starter hamnade på 623 vilket är en ökning med 153 %!Ride of Hope fick ett stort genomslagi media med allt från inslag i TV4, radio och tidninger. Vi har nu samlat ihop ett 40-tal klipp, se dessa under Bloggar och Mediaklipp
Från projektgruppens sida vill vi framföra ett stort tack till:- Alla 14 som körde samtliga etapper, bra kämpat och tack för ert härliga sällskap.
- Alla deltagare som under etapperna varit med att göra Ride of Hope till en fantastist cykelupplevelse och ett minne för livet
- Alla engagerade cykelklubbar som ställt upp med kunskap om lokala vägar, varit behjälpliga vid depåer och sett till att lotsa deltagarna rätt
- Alla sponsorer som på ett eller annat sätt hjälp till
- Laila Adéle, Anna Book och Denise Lopez för att ni ställde upp på Gröna Lund. Och tack till Gabriella Fleming för en superb insats som konfrencier.
- Alla som skänkt gåvor till vår insamling
Vi ser fram mot att träffa er alla, och många nya deltagare, under Ride of Hope 2010.
Gå direkt till anmälanTill anmälan_________________________Vill du veta mer om Ride of Hopeeller har frågor/synpunkterKontakta oss________________________Stöd vår insamlingen genom att ge en gåva till Ride of HopeTill vår insamling________________________Ride of Hope arrangerar Minivättern on Tour_________________________
Se filmen om Ride of Hope Se filmen på Youtube