Lämna ett bidrag
Pg: 90 20 90-0
Bg: 902-0900

"Barn med cancer", en dokumentärfilm

Söndagen den 28 augusti visas dokumentärfilmen "Barn med cancer" på SVT2. Filmen är gjord av Anders Lidén, som under ett och halvt år följt barn, ungdomar, föräldrar och personal på barnonkologen på Drottning Silvias barn- och ungdomssjukhus i Göteborg.

Ur SVT:s text om filmen: "Svensk dokumentär från 2011. Varje år insjuknar ca 300 barn och ungdomar i cancer. I dokumentären får vi möta några av dessa barn och deras föräldrar. Vi får också träffa läkare och sköterskor på Drottning Silvias barnsjukhus, som ger oss en inblick i hur det är att vårda barn med cancer."

Filmen visas klockan 20:00 i SVT2.

"Barn med cancer" visas även i repris i SVT2 den 1/9 samt 3/9. Du kan se dokumentären på SVT Play till den 27:e september.

Chatta och diskutera

Efter att filmen visats kan du chatta med Anders Lidén, Birgitta Lannering och Benjamin Moberg på svt.se (chatten hittar du här). Du kan också diskutera i vårt diskussionsforum.

Vill du vara med och kämpa för livet du också?

Det finns många sätt att stödja Barncancerfondens verksamhet, både för privatpersoner och företag. Gå in under Gåvor och bidrag om du vill bidra. Du kan också bidra till insamlingar startade av några av de medverkande i filmen; Sigges insamling och Fridas insamling.

Bilder från dokumentären "Barn med cancer".
Foto: Jonas Wessman, Anders Lidén och Björn Stomberg.

 

RELATERAD INFORMATION

Barncancerfonden

Diskutera dokumentärfilmen


Internet

Besök SVT.se
test
Stöd vår kamp för livet genom att ge en gåva.
Ge en gåva
Barn och Cancer

Tidningen

Du har väl inte missat vår tidning Barn&Cancer? Läs senaste numret här!
Barn&Cancer