Lämna ett bidrag
Pg: 90 20 90-0
Bg: 902-0900

Se-Höra-Göra

Se-Höra-GöraVad är cancer? Hur verkar medicinerna i kroppen? Detta är inga lätta frågor att svara på. Med bildens hjälp blir det lättare att såväl förklar som att förstå. Se-Höra-Göra-bilderna är ett fantastiskt hjälpmedel i informationsarbetet.

Se-Höra-GöraSe-Höra-Göra-materialet finns idag på samtliga barncancercentra och på de sjukhus runt om i landet där det bedrivs barncancervård.

Syftet med materialet är att förklara diagnoser och behandling för barnet samt barnets omgivning.

Materialet består av två delar. Dels ett undervisningspaket för vårdpersonal och dels diagnosväskor till patientfamiljerna.

- Bilderna har magneter på baksidan för att vi ska kunna sätt upp bilderna på tavlan i klassrummet när vi berättar för kompisarna, säger Karin Gustafsson som är konsultsjuksköterska.

Varje familj som har ett barn som fått en fastställd diagnos får en väska med bildmaterial som är anpassat efter vilken barncancersjukdom barnet har. Väskorna lämnas ut av respektive barncancercentra.

- Eftersom barnen har sina egna väskor med material underlättar det även för dem att med egna ord berätta om sin sjukdom. En del barn har bilderna sittand på kylskåpsdörren hemma för att lätt kunna visa sina kompisar.

DVD-film med tips och råd

Till undervisningsmaterialet finns även en dvd-film med instruktion och handledning. Filmen är även tänkt att inspirera samt ge tips och råd på hur en undervisningssituation kan gå till.

Forskare som tittar i mikroskop
Nyfiken på vilken forskning som Barncancerfonden stödjer?
Forskning
Barn och Cancer

Tidningen

Du har väl inte missat vår tidning Barn&Cancer? Läs senaste numret här!
Barn&Cancer
Snäckor
Starta din egen insamling - kämpa för livet med oss!
Egen insamling