Lämna ett bidrag
Pg: 90 20 90-0
Bg: 902-0900

AKTIV mot Barncancer

Startad 100724 av AKTIV Chris

Därför startade jag insamlingen

"Tänk alla som inte har möjlighet att uppleva världen och alla dess underbara
sidor, alla de som inte får möjligheten att upptäcka sig själv och världen innan de drabbas av cancer".

Varje år drabbas ungefär 300 barn i Sverige av cancer och 1/4 av dessa barn får inte chansen att upptäcka det som vi tar för givet. Syftet med insamlingen är att alla barn ska få samma möjlighet att skapa sitt egna lilla äventyr här i livet.

Mitt namn är Christian Olausson och jag älskar livet och min träning så planen var att förena nytta med nöje. Genom att cykla fram och tillbaks till alla deltävlingar i EN SVENSK KLASSIKER(www.ensvenskklassiker.com) så kommer jag spara pengarna för transport och boende och istället skänka dessa till forskning mot cancer.

Förhopningen är att inspirera andra till ett mer aktivt liv och bidra med en slant till cancerforskningen. ALLA bidrag är välkomna, stora som små och alla räknas lika mycket.

Kom gärna in och läs min blogg om cykling, projektet och träning i stora hela.
www.aktivchris.blogg.se

"Gör det för att vi kan"

Insamlingen är avslutad

Insamlingen är avslutad, därför går det inte längre att ge bidrag till denna insamling.

Insamlingsmål:

25 000 kr

Slutdatum:

24 jul 2011

Insamlat hittills:

10 090 kr

Tack alla givare!

  • Christian Olausson
  • Erland Josefsson
  • Margit & Walter
  • Margit & Walter
  • Christian Olausson
  • 50 - öringar!!!
  • Ida Svensson
  • M-B Gustavsson
  • Örjan Johansson
  • Sven & Britt-Marie
  • Sven & Britt-Marie
  • Anna Lu
  • Christian Olausson
  • Maritha Rune Olausson
  • Maritha Rune Olausson
  • Maritha Rune Olausson